Poslanstvo
Zveza je uradno nastala marca leta 1963, ko so se na ustanovnem občnem zboru zbrali duhovniki, organisti in skladatelji, ki so sodelovali že prej, ko so v Trstu in okolici prirejali tematske, zlasti božične, koncerte ali druge glasbene, predsvem zborovske prireditve.
Redni dogodki:
-
Vsakoletni božični koncert v stolnici sv. Justa v Trstu
-
revija otroških in mladinskih zborov Pesem mladih
-
revija odraslih zborov Pesem jeseni
-
zborovodski in pevski seminarji, orglarska šola, srečanja pritrkovalcev
-
založniška dejavnost (monografske in antološke zbirke domačih avtorjev)
-
soorganizacija revije Primorska poje
NEKAJ O IZOBRAŽEVALNI DEJAVNOSTI:
-
zbori: ob poletnih seminarjih, ki so se začeli v Tinjah na Koroškem leta 1970 in so se nadaljevali v številnih krajih v Sloveniji, na Južnem Tirolskem in v Kanalski dolini, tudi tečaji vokalne tehnike (vodil jih je Adi Danev)
-
organisti: poleg sodelovanja in prirejanja priložnostnih orgelskih koncertov od leta 1968 je od leta 1986 enotedenski orgelski tečaj nepogrešljiv del poletnih seminarjev. Do leta 1997 je zanj skrbel prof. Hubert Bergant, nakar ga je nadomestila prof. Angela Tomanič, njo pa je nasledil ljubljanski stolni organist prof. Gregor Klančič. Skupina mlajših organistov se tudi med letom srečevala v openski cerkvi, njihov mentor na področju liturgične rabe ‘kraljice instrumentov’ pa je bil prof. Matej Lazar.
-
pritrkovalci: da bi na Tržaškem ponovno oživili lepo slovensko navado pritrkovanja, je Zveza vzpodbudila srečanja pritrkovalcev z naslovom Pojo, pojo zvonovi, ki so jih nadgradili tematski tečaji. V zadnjem desetletju so tako marsikje v tržaški škofiji ovrednotili to prakso, ki oplemeniti vsak praznik.
Pomembna je tudi vloga Združenega zbora ZCPZ, ki ga je petdeset let vodil Edi Race in od letošnje sezone deluje pod vodstvom Alenke Cergol. Zbor reprezentančnega značaja skrbi za potrebe Slovenskega pastoralnega središča ter bogati slovesne liturgije in praznovanja po raznih župnijah na Tržaškem in onkraj meje.
KONCERTI
Zveza je poleg stalnih prireditev poskrbela za mnoge priložnostne koncerte, zlasti v počastitev jubilejev, kot npr. niz pobud ob 100-letnici rojstva Ubalda Vrabca (2005), poklon Mariju Kogoju ob 50-letnici smrti (2006) in Bredi Šček ob 40-letnici smrti (2008).
Na povabilo Zveze je na Tržaškem nastopilo veliko priznanih zborovskih sestavov iz Slovenije (na primer Slovenski komorni zbor, Komorni zbor Ave, Zbor sv. Nikolaja iz Litije, Dekliški zbor Zavoda sv. Stanislava iz Ljubljane).
Leta 1992 je ZCPZ pristopila k organizaciji vsakoletne množične zborovske revije Primorska poje. V tem okviru priredi dva koncerta v Trstu in redno prispeva k izvedbi koncerta v Kanalski dolini. Sodelovanje z goriškim Združenjem cerkvenih pevskih zborov pa je plodno predvsem na raziskovalnem in muzikološkem področju.
ZALOŽNIŠTVO
Od svoje ustanovitve Zveza skrbi za izdajanje različnih pesmaric in drugih publikacij, skupno kar 30 publikacij. Od tega 19 zbirk pesmi, npr. Sveta noč, Zbori in samospevi Staneta Maliča, zbirke Od Portoroža do Devina, Zborovske duhovne pesmi zamejskih avtorjev ali Oče naš idr. Posebno poglavje na ustvarjalni in založniški poti so maše s slovenskim besedilom tržaških skladateljev Staneta Maliča in Ubalda Vrabca. Ostale publikacije so priložnostne knjige ob raznih obletnicah, izšlo pa je tudi pet številk zbornika Glas naših zborov. Pri tem delu so se pri ZCPZ držali sklepov prej omenjenega bazovskega posveta in nespornega dejstva, ki ga je večkrat v svojih pisnih in javnih nastopih izpostavil prof. Zorko Harej, da se je treba zavedati in upoštevati binom vrednot, ki je skozi čas reševal slovenski narod: krščanstvo in slovenstvo.
Jun 23, 2019
Štramar
Sv. Ivan
Jul 13, 2019
Vejna
Slavje sv. Cirila in Metoda
Aug 03, 2019
Terme Radenci
Poletni seminar